Jak i co czytają nasi gimnazjaliści? – analiza wyników ankiety

19 grudnia w Zespole Szkół w Komańczy przeprowadzono ankietę czytelniczą, która miała odpowiedzieć na pytanie: Jak i co czytają nasi gimnazjaliści?  Badanie objęło 43 uczniów; 26 chłopców i 17 dziewcząt  z klas 1-3 (97% wszystkich gimnazjalistów).

Jak pokazało badanie, gimnazjaliści spędzają czas w sposób typowy dla młodego człowieka. Wśród chłopców czytanie (wskazane jedynie przez pięciu ankietowanych) to najmniej atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Zdecydowanie było mniej popularne niż słuchanie muzyki, korzystanie z Internetu, gier komputerowych, telewizji, uprawiania sportu, spotkania ze znajomymi czy spaceru.

Wśród dziewcząt czytanie jest popularne na równi ze słuchaniem muzyki i korzystaniem z Internetu.

W ostatnim roku szkolnym, pomimo różnych  zajęć,  inną książkę poza lekturami szkolnymi przeczytało 28 ( 63%) badanych (15 dziewcząt i 13 chłopców).

Uczniowie czytają z różną intensywnością, ale w czytaniu przewodzą dziewczęta.

Liczba czytanych książek rocznie

Dziewczęta

Chłopcy

8

12

4

13 i więcej

3

2

Zdecydowanym źródłem informacji  na temat ciekawej lektury jest Internet i grupa rówieśnicza.

Zależność zainteresowań czytelniczych od płci przejawia się przede wszystkim w rodzaju literatury czytanej przez chłopców i dziewczyny.

Odmiany literatury

Dziewczęta

Chłopcy

obyczajowa

6

fantastyka

9

13

przygodowa

10

popularnonaukowa

przyrodnicze

historyczna

4

religijna

3

poradniki

poezja

1

Z powyższego zestawienie wynika, że fantastyka, bardzo obecnie popularna  i często ekranizowana, i powieść przygodowa wiodą prym wśród wyborów czytelniczych oraz cieszą się zainteresowaniem niezależnie od płci. Dziewczęta wykazują większe zainteresowanie powieścią obyczajową, a chłopcy wyżej cenią sobie książki historyczne.

Nie zaskakują powody, dla których młodzi sięgają po książki. Wszyscy ankietowani poszukują w nich ucieczki od rzeczywistości oraz rozrywki i wypoczynku. 4 ankietowanych wskazało również na książkę jako źródło informacji.

9 dziewcząt i 10 chłopców ma swoją ulubioną książkę bądź książki  godne polecenia. Oto tytuły proponowane przez gimnazjalistów:

1. Igrzyska śmierci S. Collins
  24. Krime Story M.”Kali” Gutkowski
  25. Otchłań R.J. Szmidt
  26. Hobbit J.J. Tolkien

Ankietowani wskazywali znanych im twórców literatury. Do najbardziej popularnych wśród młodych należą pisarze literatury fantasy:

1. J.R.R. Tolkien
  2. J.K. Rowling
  3. A.Sapkowski
  4. J.Verne

Dziewczyny wskazywały  jeszcze D.Terakowską, M.Musierowicz, K.Siesicką

Czasopisma czyta 8 ankietowanych chłopców i 4 dziewczyny. Wśród chłopców popularnością cieszą się PC Komputer, Piłka nożna, CD –Aktion. Dziewczyny wskazywały na Świat Wiedzy, Historię, Dziewczynę.

Wyniki ankiety pokazują, że wraz z wiekiem wzrasta aktywność czytelnicza i zainteresowanie książkami innymi niż lektury szkolne. Dla 34 % uczniów gimnazjum czytanie książek jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. 43 % czyta z pasją smiley.

A jak nasi gimnazjaliści wypadają na tle swoich rówieśników w kraju?

Zachęcam do przejrzenia raportu Czytelnictwa dzieci i młodzieży przeprowadzonego w  2014 roku przez Instytut Badań Edukacyjnych. Link poniżej.