Analiza wyników ankiety

9 marca w Zespole Szkół w Komańczy przeprowadzono ankietę czytelniczą, która miała odpowiedzieć na pytanie: Jak i co czytają uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Ankieta objęła 32 uczniów (18 chłopców i 14 dziewcząt)  z klas 4-6, co stanowi  89% wszystkich badanych.

Z analizy ankiety wynika, że w czytaniu książek -podobnie jak w gimnazjum- przewodzą dziewczęta. Chłopcy jako najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu wskazywali: sport, spotkania ze znajomymi, oglądanie telewizji oraz grę na komputerze. Tylko 17% z nich w wolnym czasie czyta książki. Dziewczęta najczęściej  słuchają muzyki, spotykają się ze znajomymi i uprawiają sport. 43% ankietowanych czyta książki. Wśród dziewcząt czytanie jest drugą po muzyce najpopularniejszą rozrywką.

W tym  roku szkolnym inną książkę niż lekturę szkolną przeczytało 59% badanych (12 dziewcząt i 7 chłopców). 61% chłopców i 12% dziewcząt nie czyta poza lekturami szkolnymi żadnych książek. Uczniowie czytają z różną intensywnością, ale prym wiodą dziewczęta.

Liczba czytanych książek rocznie

Dziewczęta

Chłopcy

13 i więcej

-

Zdecydowanym źródłem informacji  na temat ciekawej lektury jest Internet, grupa rówieśnicza oraz nauczyciel.

Zależność zainteresowań czytelniczych od płci przejawia się przede wszystkim w rodzaju literatury czytanej przez chłopców i dziewczyny.

Odmiany literatury

Dziewczęta

Chłopcy

obyczajowa

fantastyka

przygodowa

popularnonaukowa

przyrodnicze

historyczna

religijna

poradniki

poezja

-

Z powyższego zestawienie wynika (podobnie jak w badanej grupie gimnazjalistów), że fantastyka i powieść przygodowa są gatunkami, po które uczniowie sięgają najczęściej niezależnie od płci. Chłopcy wyżej od koleżanek cenią sobie książki historyczne i przyrodnicze.

Nie zaskakują powody, dla których młodzi sięgają po książki. Wszyscy ankietowani poszukują w nich ucieczki od rzeczywistości, rozrywki i wypoczynku. Trzech ankietowanych wskazało również na książkę jako źródło informacji, a dwóch czyta, by poszerzyć wiedzę.

8 dziewcząt i 6 chłopców ma swoją ulubioną książkę bądź książki  godne polecenia. Oto tytuły proponowane przez uczniów szkoły podstawowej (nie ujęto w nich lektur):

1. Harry Potter i Przeklęte Dziecko J.K.Rowling

2. Niezgodna W.Roth (cykl)

3. Kroplówka z marzeniami M.Madera

4. Szkoła uczuć C.Sittenfeld

5. Miasto kości C.Clare (cykl)

6. Skarb królów D.Rekosz

7. Dom tajemnic N.Vizzini, Ch. Columbus (cykl)

8. Stowarzyszenie wędrujących dżinsów A.Brashares

9. Eragon, Dziedzictwo Ch.Paolini

10. Kroniki Spiderwick T. DiTerlizzi, H. Black

11. Miasto potępionych M.de la Cruz (cykl)

12. Magiczne drzewo.Pojedynek A.Maleszka

13. Powrót do tajemniczego ogrodu S.Moody

Ankietowani mają niewielką  wiedzę na temat  znanych  twórców literatury. Znają nazwiska głównie autorów lektur szkolnych.

Czasopisma czyta 9 ankietowanych chłopców i 8 dziewcząt. Wśród chłopców popularnością cieszą się Piłka nożna i PC Komputer. Dziewczyny wskazywały na National Geografic i Bravo.

Dla 28 % uczniów SP czytanie książek jest atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. 43 % wskazuje książkę godną polecenia (z tym, że często jest to lektura szkolna).

W porównaniu z podobną ankietą przeprowadzoną wśród gimnazjalistów uczniowie klas 4-6 rzadziej sięgają po książki spoza kanonu lektur, ale (w przeciwieństwie do gimnazjalistów) chętnie je czytają. Szkolna lektura jest zachętą do sięgnięcia  po dalsze części poznanych na lekcji książek tj. Opowieści z Narnii, Magiczne drzewo, Ania z Zielonego Wzgórza, Mikołajek czy cykl książek  z Tomkiem Wilmowskim. Na tym etapie edukacyjnym  nauczyciel ma również większy wpływ na wybory czytelnicze uczniów, jest autorytetem na równi z grupa rówieśniczą. Młodsi częściej od starszych kolegów i koleżanek sięgają po czasopisma. Literatura fantasy, podobnie jak w gimnazjum, święci triumfy wśród czytelników niezależnie od płci i wieku.