PAPIEROWY TEATR KAMISHIBAI

Kamishibai ( kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to tradycyjna japońska  sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny lub ekranu. Kamishibai można porównać do wędrownego teatru marionetkowego, w którym miejsce lalek zajmują obrazy.

Lata 50. XX wieku uważane są za złoty okres kamishibai. Liczni wędrowni opowiadacze przedstawiali w całej Japonii historie.Niewielkie rozmiary drewnianego teatrzyku pozwalają na szybkie rozłożenie i złożenie go po zakończonym spektaklu. Z powodzeniem można go przewozić na ramie roweru z wioski do wioski, z miasteczka do miasteczka.

Kamishibai zanikł w latach 60. XX wieku, wyparty przez telewizję i prasę codzienną oraz pierwsze komiksy. Sztuka ta powraca w Japonii m.in. dzięki wysiłkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Kamishibai w Tokio – IKAJA , które powstało w 2001 roku i skutecznie odgrywa rolę edukacyjną dla najmłodszych na całym świecie.

Dla Zachodu kamishibai odkryła w latach 70. XX wieku Édith Montelle, animatorka, bibliotekarka, szefowa kolekcji wydawniczej w szwajcarskim wydawnictwie Slatkine, a przede wszystkim propagatorka sztuki opowiadania.Obecnie papierowy teatrzyk zyskuje na popularności w wielu krajach świata i od tego roku jest również obecny w naszej bibliotece.

źródło informacji: wikipedia

-------------------------------------------------------------------------------------------------

K.Yamamoto Szukając Marudka

W ramach tygodnia edukacji bibliotecznej najmłodsi uczniowie odwiedzili bibliotekę. Dzieci z punktu przedszkolnego obejrzały w Teatrzyku Kamishibai  historię Leosia i psa Marudka. Dowiedziały się także, czemu służy biblioteka i jak należy dbać o wypożyczone książki.